U komplikovanim i stresnim vremenima, ponekad je teško da se odmorimo onoliko koliko je zaista potrebno. Bilo da se često budimo ili smo isuviše napeti da bi utonuli u san, tokom noći često nastanu situacije u kojima se borimo da se isključimo i zaspimo. Mnogo ljudi povremeno pati od nesanice – koja se definiše kao poremećaj sna, stanje kada osoba ne može da zaspi ili se budi u toku sna i ne može ponovo da se uspava. U određenim periodu života, više od 30% odraslih osoba oseća poteškoće izazvane prekidom sna.
Postoji razlog zašto nedovoljno sna i neadekvatan odmor utiče na našu veliku iscrpljenost – san je od najveće važnosti i neophodan je za zdravo funkcionisanje tela i mozga. Uz zdravu ishranu i fizičku aktivnost čini važan deo naše svakodnevne rutine i brige o sebi.
Dovoljno sna je veoma važno za optimalne mentalne performanse. Istraživanja su pokazala da san ima veliki uticaj na koncentraciju, produktivnost i spoznaje, i da nam omogućava da lakše prolazimo kroz zadatke i izazove koji nam donosi svaki novi dan.
Postoji dobar razlog zašto roditelji tek rođenih beba kažu da se osećaju kao zombi – nedostatak sna može ozbiljno da ugrozi našu memoriju, utiče na sposobnost da se fokusiramo, i učini da nam čak i najjednostavniji zadaci izgledaju nemogući za izvršenje.
Da li ste ikada osećali potrebu za brzom i kaloričnom hranom pošto ste proveli besanu noć ili ste samo lošije spavali? Medicinske studije nagoveštavaju da postoji veza između kvaliteta sna i unošenja kalorija, i da kraći san utiče na hormone koji regulišu naš apetit.
I dalje, mnogo sportista i fitnes entuzijasta iz sopstvenog iskustva zna da najbolji učinak u sportu ide u korak sa dobrim snom. Neki eksperti preporučuju da sportisti treba da spavaju čak 10 sati tokom noći. Razlog je što se telo oporavlja tokom sna, a poboljšava se i koncentracija, mentalne funkcije i energija podižu se na viši nivo. Sve ovo osećamo kada smo odmorni i dobro i kvalitetno spavamo.
Ostavite loš san iza sebe Određivanje vremena za odlazak u krevet i vreme buđenja koga se stalo pridržavamo – da, čak i vikendima – signaliziraće našem telu da je vreme za odmor. Pokušajte da uvedete rituale koje će vas opustiti pred vreme za spavanje, kao što je topla kupka, uživanje u nekom toplom napitku ili lagano istezanje. Ostavite vaš telefon i laptop sa strane i dajte vašem mozgu mogućnost da se isključi. Ukoliko loše spavate, iskoristite to kao mogućnost da preispitate svoj stil života. Jaka hrana, suviše kofeina i alkohola može da utiče na kvalitet sna; postoji razlog zašto je mamurluk često praćen ekstremnim umorom! Uvođenje redovnog vremena za vežbanje takođe može da doprinese kvalitetu sna, a to je i odličan način da se oslobodimo stresa!