San omogućava da se telo obnovi, ali šta se dešava ukoliko ne spavamo dovoljno? Da bismo naglasili značaj mentalnog zdravlja i njegovog uticaja na san, razložićemo kako na spavanje utiče loše mentalno zdravlje, kao i šta možemo da uradimo da poboljšamo kvalitet našeg sna.
Zašto je san značajan za mentalno zdravlje?
Održavanje redovnog ciklusa spavanja i buđenja omogućava da se prirodni ritam tela obnavlja svaki dan, a na taj način optimiziraju se i funkcije mozga. Bez ovih važnih procesa, može doći do psiholoških kao i do fizičkih zdravstvenih problema. Osobe koje imaju neke mentalne probleme imaju veće šanse da pate od lošeg pamćenja, nesanice ili drugih poremećaja spavanja.
Studije sugerišu da san visokog kvaliteta pomaže u regulisanju našeg mentalnog i emocionalnog stanja, dok san lošeg kvaliteta – ili što je još gore, nedostatak sna – može da prouzrokuje negativne misli i padove emocija.
Istraživanja otkrivaju da troje od desetoro od nas priznaje da san lošeg kvaliteta ima uticaj ne samo na naše mentalno zdravlje, već i na naš posao, treninge i ishranu – što samo pokazuje koliko je san važan za opšte dobro stanje organizma.
Simptomi lošeg sna
Postoji mnogo simptoma prouzrokovanih lošim snom – što pre ih uočite možete da preduzmete nešto da poboljšate svoj san i samim tim i vaše mentalno zdravlje. Ovi simptomi uključuju:
• loše razpoloženje
• anksioznost
• razdražljivost
• nepredvidljivo ponašanje
• loš radni učinak, na primer pravljenje više grešaka i duže vreme potrebno za razmišljanje
Postojanje nekog od ovih simptoma može da bude indikator lošeg sna. Razlog je zato što je mozak napravljen od 100 biliona neurona povezanih mnogobrojnim vezama, koje se stalno razvijaju. Ako ne spavate dovoljno, ne dozvoljavate da vaš mozak ojača neke od tih veza.
Kako da poboljšate san?
Poboljšanje sna omogućiće vašem telu da se resetuje i da se efikasno nosi sa izazovima sa kojima se suočava, a koji su rezultat lošeg mentalnog stanja.
Ukoliko mislite da su vaš dušek ili jastuk uzrok vašeg lošeg sna, razmislite o tome da ih zamenite što je pre moguće i time sebi osigurate bolji san tokom noći.
Redovnim vežbanjem (najmanje tri sata pre odlaska na spavanje), moći ćete da potrošite energiju tako da vaše telo i um budu pravilno stimulisani. Izbegavajte kofeinske napitke i uzdržite se od alkohola pre odlaska u krevet, i to će pomoći vašem telu da se prirodno umori i da uđe u režim spavanja, koji sprečava nesanicu i nemiran san.
Kreirajte solidnu rutinu vezanu za spavanje tako što ćete pokušati da vreme spavanja i buđenja bude isto svaki dan. Ovo će pomoći da vaše telo bude opušteno pre odlaska u krevet, pošto već zna šta da očekuje i oseća se prijatno. Ukoliko ne možete da zaspite, pokušajte da se ne nervirate. Ustanite i uradite nešto što će vas opustiti, na primer slušajte muziku ili čitajte dok ne osetite pospanost. Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da lakše zaspite i lepše spavate.